Blog

Perfekcyjny masaż maluszka w 8 krokach

17 listopada, 2019 Naif 0 Comments

Masaż dziecka jest ważny! Ale czy możesz go sama wykonać w domu? Przygotowaliśmy dla Ciebie plan krok po kroku.

Nowo narodzone maluszki uwielbiają bliski kontakt z rodzicami. Kontakt fizyczny jest niezwykle ważny dla tworzenia się relacji. Ale przecież nie można cały dzień trzymać dziecka na rękach. Szczególnie jeśli idziesz już do pracy. Dlatego masaż dziecka to wspaniała alternatywa bliskiego kontaktu.

A jednocześnie tyle wspólnej zabawy i radości. Masaż dodatkowo sprawi, że jako nowi rodzice nabierzecie wprawy w dotykaniu maluszka, a dodatkowo stymulujesz i wzmacniasz prace przewodu pokarmowego, mięśni i stawów. A te wszystkie zalety mają jeszcze jedną. Masaż bardzo relaksuje i dziecko i ciebie. Jak wykonać masaż?

Nie chcemy Cię niczego uczyć po prostu dajemy Ci prosty plan.

Co potrzebujesz?
– Dziecko
– Olejek (idealny to np. Naïf Kojący olejek dla niemowląt, świetnie sprawdzi się podczas masażu)

Jak?
1.
Znajdź bezpieczne miejsce. Na przykład ułóż dużą poduszkę na podłodze, nałóż ręcznik aby dziecko było bezpieczne i było mu ciepło.


2.
Masaż zacznij około godzinę po karmieniu. Maluszek ma wtedy czas na toaletę po jedzeniu, a masujesz brzuszek, dobrze więc by toaleta nie wypadła w trakcie masażu. Ale i tak trzymaj pieluszkę w pogotowiu!.

3. Weź olejek. Możesz przelać go do miseczki ale lepiej nałóż na dłonie i zaczynaj

4. Przygotuj się! Zdejmij pierścionki, zegarek, biżuterię i umyj ręce. Upewnij się, że twoje paznokcie są czyste i krótkie.

5. Włącz muzykę. Wyłącz telewizor, telefon, komputer itp. wszystko co mogłoby wam przeszkadzać. Relaksująca, spokojna muzyka spodoba się maluszkowi. Daj sobie czas, nie śpiesz się, dziecko wyczuje twoje napięcie więc podaruj mu pół godziny wspólnego bycia razem. Upewenij się, że siedzisz wygodnie, dobra pozycja to usiąść tyłem do ściany i podłożyć poduszkę pod plecy, żeby Tobie tez było wygodnie.

6. Utrzymaj stały kontakt z dzieckiem. Kontakt wzrokowy i fizyczny. Dziecko uwielbia stały dotyk.

7. Jak masować?
Palcami z lekkim naciskiem. Im dziecko mocniejsze, tym ucisk można zwiększyć. Wyczujesz sama, jaki nacisk będzie najlepszy.

Zacznij od stóp i nóżek. Masuj od pachwin w kierunku do stóp. Przyciskając lekko kolana do brzuszka masuj okrężnymi ruchami uda dziecka.

Masuj podeszwę stop okrężnym ruchem kciuka. Masuj pięty i palce. To samo wykonaj z ramionkami i dłońmi dziecka.

Połóż dłonie na piersi dziecka i delikatnie przesuń je w bok. Płaską dłonią masuj od prawego ramienia do lewego biodra i od lewego ramienia do prawego biodra. Na końcu okrężne ruchy na brzuszku.

A co z pleckami? Można ale tylko kiedy główka jest zrelaksowana, kiedy jest napięta i niepewna, odpuść masaż pleców.

8. Gotowe?
Gdyby dziecko zaczęło płakać, zatrzymaj masaż. Odpuść i spróbuj ponownie. Szanse, że dziecko polubi masaż są wysokie.Back to blog list

Tags


About the Author